Miten METSO etenee?
© Teemu Pokela
Luonnonsuojelualueet
METSO-ohjelmalla pyritään perustamaan uusia suojelualueita yhteensä 96 000 hehtaaria vuoteen 2025 mennessä. Metsänomistajien, metsäammattilaisten ja elinvoimakeskusten yhteistyöllä on suojeltu yhteensä jo 99 460 hehtaaria luonnonsuojelulailla vuosina 2008–2025. METSO-ohjelmaa koskevan valtioneuvoston periaatepäätöksen mukaisesti pinta-alaan lasketaan myös Metsähallituksen vuonna 2014 tekemä 13 000 hehtaarin METSO-lisäsuojelu. Lue lisää
Ympäristötukikohteet ja luonnonhoitohankkeet
Talousmetsissä tavoitteena on turvata ympäristötukikohteina sekä luonnonhoitohankkeissa 82 000 hehtaaria. Metsänomistajien kanssa ympäristötukisopimuksia on toteutettu 63 285 hehtaaria ja luonnonhoitotöitä on tehty 5 801 hehtaaria vuosina 2008–2025. Lue lisää
METSO valtion mailla
Myös valtio suojelee maitaan, tekee luonnonhoitoa ja ennalistamista. Metsähallituksen Luontopalvelut ja Metsätalous Oy edistävät osaltaan METSO-ohjelmaa. Vuonna 2014 päätettiin siirtää yli 13 000 hehtaaria valtion talousmetsiä suojeluun. Kyseessä oli suurin yksittäinen METSO-ohjelman suojelupäätös. Lue lisää
Seuraa etenemistä
METSOn etenemistä ja tavoitteiden toteutumista voit seurata myös vuosittain julkaistavista tilannekatsauksista sekä METSO-ohjelman väliarvioinneista. METSO-ohjelman loppuarviointi on julkaistu vuonna 2025.
Lue lisää miten METSO etenee
-
Miten METSO etenee - luonnonsuojelualueet
Alueelliset elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskukset (ELY-keskukset) toteuttavat METSO-ohjelmaa tekemällä maanomistajien kanssa sopimuksia yksityisistä luonnonsuojelualueista sekä ostamalla metsiä valtiolle suojelualueiksi. ELY-keskusten valtakunnallinen METSO-tavoite on suojella yhteensä 96 000 hehtaaria metsiä vuoteen 2025 mennessä.
Ympäristöministeriö on määritellyt tarkemmat METSO-toteutuksen pinta-alatavoitteet ELY-keskuksille koko METSOn toteutusajalle. Vuosittaiset toteutustavoitteet puolestaan määritellään ympäristöministeriön ja ELY-keskusten välisissä tulosneuvotteluissa.
Kiitos metsänomistajien, jotka ovat tarjonneet metsiään METSOon, sekä metsäammattilaisten, jotka ovat kertoneet METSO-ohjelman keinoista maanomistajille ja välittäneet kohteita ELY-keskuksille, METSOn suojelutavoitteiden toteuttaminen on edennyt hyvin. Vuosina 2008–2025 METSO-ohjelman rahoituksella on perustettu uusia suojelualueita yksityisten maanomistajien, kuntien, seurakuntien ja yhtiöiden maille sekä hankittu alueita valtiolle luonnonsuojeluun 86 460 hehtaaria. Kun mukaan lasketaan valtioneuvoston METSO-periaatepäätöksen mukaisesti 13 000 hehtaaria vuonna 2014 luonnonsuojeluun siirrettyjä Metsähallituksen entisiä talousmetsiä, on 96 000 hehtaarin tavoite ylitetty ja METSO-ohjelman suojelualueita on yhteensä 99 460 hehtaaria.
METSO-ohjelman toteutus suojelukeinoittain
Yksityisen luonnonsuojelualueen perustaminen on metsänomistajien eniten käyttämä pysyvän suojelun suojelukeino. Kohteita myös myydään paljon valtiolle suojelualueiksi. Luonnonsuojelulain mukaisia määräaikaisia rauhoituksia tehtiin jonkin verran METSO-ohjelmakaudella vuosina 2008–2025. Nykyisin METSO-ohjelmalla kohteen voi suojella määräaikaisesti vain ympäristötukisopimuksella, jonka käytöstä päättää Metsäkeskus. Tutustu METSOn suojelukeinoihin Suojelu ja luonnonhoito -sivulla.

ELY-keskusten tekemä METSO-ohjelman toteutus: eri toteutuskeinojen käyttö vuosina 2008–2025. Lähde: ympäristöministeriö, ELY-keskukset.Suojelun toteutus elinympäristöittäin
Vuosina 2008–2025 METSO-ohjelmassa on suojeltu eniten monimuotoisuudelle merkittäviä kangasmetsiä (noin 51 500 hehtaaria) ja monimuotoisuudelle merkittäviä soita (noin 17 800 hehtaaria).

METSO-ohjelman toteutus hehtaareina elinympäristöittäin eri ELY-keskusten alueilla vuosina 2008–2025. UUD = Uudenmaan ELY, VAR = Varsinais-Suomen ELY, HAM = Hämeen ELY, PIR = Pirkanmaan ELY, KAS = Kaakkois-Suomen ELY, ESA= Etelä-Savon ELY, POS = Pohjois-Savon ELY, POK = Pohjois-Karjalan ELY, EPO = Etelä-Pohjanmaan ELY, KES = Keski-Suomen ELY, POP = Pohjois-Pohjanmaan ELY, KAI = Kainuun ELY, LAP = Lapin ELY. ELY-keskusten METSO-toteutuksen lisäksi kuvassa on mukana Metsähallituksen vuonna 2014 toteuttama 13 000 hehtaarin METSO-lisäsuojelu. Lähde: ympäristöministeriö, ELY-keskukset.Kohteiden keskikoko
Suojeltujen METSO-kohteiden keskikoko vuosina 2008–2025 on noin 10 hehtaaria. Valtiolle pysyvään suojeluun myydyt kohteet ovat keskikooltaan suurempia (noin13 hehtaaria) kuin yksityiset suojelualueet (noin yhdeksän hehtaaria).
-
Miten METSO etenee valtion mailla
Metsähallituksella on merkittävä rooli METSOn toteutuksessa. Metsähallituksen Luontopalvelut ja Metsähallitus Metsätalous Oy toteuttavat METSO-ohjelmalle asetettuja tavoitteita monin eri keinoin sekä luonnonsuojelualueilla että talousmetsissä.
Metsähallitus Luontopalvelut toteuttaa METSO-ohjelmaa sekä valtion omistamilla että yksityisillä luonnonsuojelualueilla. METSO-ohjelman toteutukseen kuuluvat luonnonsuojelualueilla tehtävä elinympäristöjen ennallistaminen ja luonnonhoito sekä erilaiset lajisto- ja luontotyyppikartoitukset. Ennallistamistoimina tehdään esimerkiksi suo-ojien tukkimista ja ennallistavia metsänpolttoja. METSO-ohjelman toteutuskaudella ennallistamista ja luonnonhoitoa on tehty luonnonsuojelualueilla vuoden 2025 loppuun mennessä noin 52 200 hehtaarilla. Samana aikana luontotyyppi-inventointeja on tehty noin 318 000 hehtaarilla. Lajistoinventointeja on tehty noin 43 500 hehtaarilla ja linnuston linjalaskentoja noin 4 400 kilometrillä.
Metsähallitus Metsätalous Oy toteuttaa METSO-ohjelmaa tekemällä luonnonhoitoa valtion talousmetsissä esimerkiksi tekemällä poiminta- ja pienaukkohakkuita, ennallistamalla soita sekä polttamalla säästöpuuryhmiä. Vuonna 2025 näitä toimenpiteitä tehtiin koko maassa lähes 11 000 hehtaarilla.
Tarkempia tietoja METSO-ohjelman toteutuksesta valtion mailla löytyy Metsähallituksen METSO-sivuilta sekä METSO-ohjelman vuosittaisista tilannekatsauksista.
METSO suojellut talouskäytössä olleita valtion metsiä
Valtion talouskäytön piirissä olleita metsiä on myös siirtynyt METSO-ohjelman perusteella pysyvään suojeluun. Vuonna 2009 Metsähallitus laajensi suojelualueverkostoa noin 10 000 hehtaarilla. Vuonna 2014 määriteltiin 14 784 hehtaaria uusia suojelukohteita, joista 13 000 hehtaaria lasketaan mukaan METSO-ohjelman 96 000 hehtaarin suojelualueverkoston kehittämistavoitteeseen.
Valtion maiden suojelupäätökset perustuvat valtioneuvoston METSO-periaatepäätöksiin. Suojeltavien kohteiden valinnassa Metsähallitus on toiminut edelläkävijänä Helsingin yliopistossa kehitetyn Zonation-päätösanalyysiohjelmiston käytössä maassamme. Lisätietoa Zonation-ohjelmiston käytöstä Metsähallituksessa.
-
Miten METSO etenee - ympäristötuki- ja luonnonhoitokohteet
METSO-ohjelman tavoitteena on turvata ympäristötuella ja luonnonhoitohankkein metsien monimuotoisuutta vuoteen 2025 mennessä yhteensä 82 000 hehtaarilla.
Vuosina 2008–2025 metsätalouden määräaikaisella kannustejärjestelmällä (kemera, metka) on rahoitettu ympäristötukikohteita yhteensä 63 285 hehtaaria. Samana aikana luonnonhoitohankkeissa on tehty luonnonhoitotöitä 5 801 hehtaarille.
METSO-ohjelman määrärahojen vuosittainen vaihtelu on vaikuttanut ympäristötukikohteiden rahoittamiseen ja valmisteluun sekä luonnonhoitohankkeiden suunnitteluun. Määrärahoihin on viime vuosina saatu lisäystä, mutta henkilöresursseja hakemusten valmisteluun tarvitaan lisää. Ympäristötukihakemusten valmisteluun perehdytetään ja kannustetaan kaikkia metsäalan toimijoita. Ympäristötukivalmistelutyön yhteydessä voivat toimijat suunnitella ja toteuttaa luonnonhoitotöitä ja saada myös niihin valmistelutyön lisäksi korvausta.
Suomen metsäkeskuksella on ELY-keskusten kanssa ns. METSO-kohteiden välityssopimus, jonka puitteissa Metsäkeskus on välittänyt metsänomistajien toiveesta vuosina 2008–2022 ELY-keskuksille pysyvää suojelua varten yhteensä noin 11 700 hehtaaria.

METSO-ohjelman ympäristötukialueet ja luonnonhoidon toteutus pinta-alat hehtaareina vuosina 2008–2025.Metsätalouden ympäristötukisopimusten pinta-ala elinympäristöittäin hehtaareina vuosina 2008–2025
Metsälain 10 §:n elinympäristöt 2008–2025 (ha) Pienvedet 13 509 Rehevät korvet ja letot 3 329 Lehtolaikut 3 634 Kangasmetsäsaarekkeet 1 500 Rotkot ja kurut 63 Jyrkänteet alusmetsineen 825 Vähätuottoiset elinympäristöt 12 542 Yhteensä 35 402 METSO-elinympäristöt Lehdot 1 534 Monimuotoisuudelle merkittävät kangasmetsät 12 989 Monimuotoisuudelle merkittävät suot 5 263 Vesistöjen lähimetsät 3 947 Metsäluhdat ja tulvametsät 381 Metsäiset kalliot, jyrkänteet ja louhikot 2 881 Kalkkikalliot ja ultraemäksisten maiden metsät 6 Harjujen paahdeympäristöt 45 Puustoiset perinnebiotoopit 55 Maankohoamisrannikon monimuotoisuuskohteet 782 Yhteensä 27 883 Ympäristötukisopimukset yhteensä 63 285 Vuosina 2008–2025 rahoitettujen METSO-elinympäristöjen luonnonhoitotöiden vaikutuspinta-alat hehtaareina
Luonnonhoidon elinympäristöt Toteutustyöt 2008–2025 (ha) Lehtojen hoito ja kunnostus 457 Pienvesien kunnostus 1 373 Suon ennallistaminen 1 431 Paahdeympäristöjen hoito 67 Muiden elinympäristöjen hoitotyöt* 2 253 Muiden elinympäristöjen hoitotyöt** 220 Yhteensä 5 801 * Hankkeessa kohteena useita elinympäristötyyppejä, toimenpiteet sisältävät mm. monimuotoisuuspoltot (kemera).
** Hankkeessa kohteena useita elinympäristötyyppejä toimenpiteet sisältävät mm. monimuotoisuuspoltot (metka).
Metsonpolku.fi
Tiedotteita
Jo lähes 90 prosenttia METSO-ohjelman suojelutavoitteesta saavutettu - ympäristötukiin ja luonnonhoitoon tarvitaan lisää rahoitusta (YM ja MMM 9.2.2022)
METSO-ohjelmalla voitokas vuosi – Metsänomistajat turvasivat monimuotoisuutta entistä ahkerammin (YM ja MMM 11.2.2021)
METSO-ohjelman väliarviointi kertoo vapaaehtoisen suojelun onnistumisesta (YM ja MMM 27.2.2019)